02.01.2010 (23:45) • • Pomoc autorům • komentováno 28× • zobrazeno 10251×
1 měsíc nedodělaný článek - maže se (po domluvě s autorem).
Zde je ve zkratce výčet nejčastějších chyb, kterým je velmi snadné se vyvarovat, abyste předešli komentářům od adminů a díky tomu i neschválenému článku.
1. Titulek článku
- titulek vždy začíná velkým písmenem
- mezi odrážkami se dělají mezery
- za řadovou číslovkou se dělá tečka a mezera
- např.: Koncem to všechno začíná_–_1._kapitol
- vygenerovaný link - stačí kliknout na tlačítko GENEROVAT, jinak je článek nezobrazitelný a zároveň nepublikovatelný
2. Sekce:
- dbejte na správné vyplnění sekce
- pro jednodílné povídky: jednodílné
- pro kapitolové povídky: na pokračování
- pro básničky: básničky
- atd.
3. Vlastnosti
- pro všechny články nezapomeňte zaškrtávat tyto položky:
- standardní článek
- zobrazovat informace o článku
- zobrazovat na titulní stránce jako článek (jiné oproti stmivani.eu)
- článek je hotov
- povolit diskuzi
4. Perex obrázek
- velikost obrázku je na výšku max. 100px - nahrávejte je do galerie v této velikosti, pokud neumíte zmenšovat obrázek a kopírujete z galerie ve stylu >můjobrázek.jpg< stačí před něj vložit slovo /thumbs/ a obrázek se vám automaticky zmenší
- perex obrázek však není povinný, záleží pouze na Vás, zda-li chcete, aby Váš článek byl viditelnější
5. Perex:
- perex musí být vždy vyplněn stručným popisem kapitoly, jednorázovky či básničky
6. Text:
V textu nastaly menší změny, které by bylo dobré si připomenout, abychom předešli problémům.
1. Nemůžete již najít tlačítko „vložit z wordu“, toto tlačítko bylo vyňato, přestalo se používat. Proto nyní text zkopírujete přímo z wordu a přímo vložíte do okna přímo v položce přidat článek.
2. Nová položka s názvem Cesta, která obsahuje počet slov. Tato položka je tu pro Vás, pro pisatele. Často se u Vašich článků objevily komentáře od admina, že Váš článek je příliš krátký. Nyní si sami můžete zkontrolovat zda-li je dostatečně dlouhý. Minimální počet slov na článek je 1000, méně nevydáváme. Dávejte si na to, prosím, pozor.
3. Psaní velkých a malých písmen po přímé řeči. Je jednoduché, pokud píšeme ve wordu. Nemusíme je ani opravovat, ale stále to někdo opravuje. Pokud si přečteme jakoukoliv knihu sami, to tak uvidíme.
Po otazníku, vykřičníku a čárce: se píše malé písmeno
Po tečce a otazníku: se píše velké písmeno (? - písmeno závisí na tom, zda-li věta po přímé řeči pokračuje: řekl, pověděl, odkašlal si atd. nebo zda začíná úplně jiná věta: zvednula kurf, donesla jídlo atd.)
4. Často opakujete stejné chyby, které zpomalují vydávání povídek. Nejčastější z nich uvedu ve třech příkladech.
Přímá řeč není ukončená interpunkčními znaménky( ! ? . , ):
NE: „Dnes je krásný den“ řekl Pavel.
ANO: „Dnes je krásný den,“ řekl Pavel.
Každá přímá řeč musí být ukončena otazníkem, vykřičníkem, tečkou nebo čárkou. Pokud tak neučiníte, je to chyba a musíte opravovat celý článek.
Za přímou řečí chybí mezera, kombinace s absencí interpunkce:
NE: „Dnes je krásný den“řekl Pavel.
ANO: „Dnes je krásný den,“_řekl Pavel.
Každá přímá řeč se odděluje mezerou, aby čtenář věděl, kde končí rozhovor nebo monolog jednotlivých postav povídky.
Nesprávné psaní teček uprostřed věty a na konci věty:
NE: Rozhlédl se po okolí…..vyčkával jejího příchodu.
ANO: Rozhlédl se po okolí…_vyčkával jejího příchodu.
NE: „Neviděl jsem tě hodně dlouho..… “ zašeptal.
ANO: „Neviděl jsem tě hodně dlouho…“ zašpetal.
Často se v článcích objevuje nesprávné používání teček. Je jedno jestli se používají na konci věty či přímé řeči nebo uprostřed věty, ale tečky se píší ve všech případech POUZE TŘI!!!, ne více a ne méně. Uprostřed věty se za nimi píše vždy mezera. Na konci věty nebo přímé řeči se již mezera nedělá!
Když se vyvarujete těchto chyb, ulehčíte práci nejen sobě, ale i adminům. Zároveň tím urychlíte vydávání Vašich prací, bez kterých by tato stránka ani nebyla.
Autor: , v rubrice: Pomoc autorům
Diskuse pro článek Chyby v článcích a jak jim předejít:
Kate3: Ahoj, zpětně opravit to nejde, po zaškrtnutí ,Článek je hotov´ už není přispěvatelům povoleno dělat dodatečné úpravy - vydávali jsme článek, když ke změnám došlo, aby všichni byli se změnou pravidel seznámeni. Napiš mi na mail, co mám dát do kurzívy - a já to ještě upravím.
Ahoj, mám dotaz, nevím, jestli se sem hodí, ale každopádně se chci zeptat, jak mám upravit povídku. Sice jsem ji už zveřejnila(čeká na zveřejnění), ale zapomněla jsem u jednoho odstavce nastavit kurzívu. Šlo by to nějak, abych to mohla ještě upravit?
Děkuju za odpověď.
Bela thore jsi víborná
Díky, Poisson
TheCyanWolf: Přímé pravidlo pro toto jméno není, protože oficiálně se tento bůh jmenuje Anup, Anubis je pouze pořečtěná forma tohoto jména. Nejčastější je ale jeho skloňování podle vzoru muž - Anubis, bez Anubise, k Anubisovi, bez Anubise, voláme Anubisi, o Anubisovi, s Anubisem.
Mám jeden dotaz. Když chci skloňovat jméno egyptského boha, Anubis, bude to bez Anubida, k Anubidovi atd., nebo Anubise, Anubisovi? Já vím, prkotina, ale když to chci mít do názvu budoucí povídky...
bela thore: Nevím, co máš na mysli, zda se dostat na tyto stránky jako autor (návod máš na titulní straně v článku Jak přidám povídku?) nebo mezi nás coby adminy. A navíc jen doufám, že ty otřesné hrubky ve tvém jsou jen vtip
Ghinne: Po otazníku se píše malé písmeno jen ve dvou případech.
1) přímá řeč - pokud přímá řeč končí otazníkem, ale za ní následuje slovo, obvykle sloveso, které se k té přímé řeči vztahuje („Jak to myslíš?" zeptal se.).
2) myšlenka - pokud se ptá osoba, z jejíhož pohledu je povídka psána, sama sebe (Opravdu to chci? ptala jsem se sama sebe.).
Snad jsem to vysvětlila pochopitelně, kdyžtak ještě napiš
Maruš: Znalosti jedničkáře samozřejmě mít nemusíš, od opravování drobných, opakuji drobných chybek jsme tu my, adminky. Článek ti nevrátíme kvůli dvěma chybějícím čárkám nebo tu a tam překlepu či špatnému i/y. Ale pokud někdo píše tak, že v životě neviděl vyjmenovaná slova, stává se pro nás publikace článku tryznou, protože nad jeho opravou pak můžeme strávit třeba i hodinu. Proto články v opravdu hrozném stavu vracíme k předělání. Navíc, nejvíce chyb autoři tvoří v přímé řeči (uvozovky dole, ukončující znaménko, přebytečné mezery za uvozovkami, špatné velké/malé písmeno v pokračujícícm slově), což není věc ani tak gramatiky jako takové, ale myšlení na to a vžití si těchto pravidel pod kůži. Není to zbytečná ´buzerace´, píšete, protože máte nápady, a my vám jen chceme pomoci, aby to mělo nějakou formu. Věř mi, vím, o čem píšu, taky jsem nějak začínala, a teď už píšu třetí knihu, takže vsugerování si základních pravidel psaní prózy je ve vašem zájmu
jak se mám mezi váz dostat poradtemyyyy
Přidat komentář:
- Budu tam
- English Gentleman - 1. kapitola
- Smrťák 3 (1. část)
- Setkání v lese
- The Killing Past (Prolog)
- Smrťák 2 - Kylův život za tajnými dveřmi 1/2
- Zdrávas Maria
- Smrťák 2 (1. část)
- Smrťák 1/2
- Who He Really Is
...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře
Kdo je tu z členů? Klikni!